Prodej letenek online

Užitečné informace k prodeji letenek

Několik užitečných tipů pro vás při rezervaci letenek online, aneb jak se orientovat v internetovém rezervačním systému, který nabízí v jednotné formě letenky desítek prověřených leteckých společností.

Přímé lety vs. přestupy

Rezervační systém prodeje letenek vám zpravidla nabídne po zadání vačich preferencí různé spoje, nebo chcete-li tarify, řazené podle ceny. To je přirozeně rozhodující faktor, nicméně zejména u letů na kratší vzdálenosti může hrát roli i fakt, zda se jedná o let přímý nebo let s přestupem. Přímý let vám samozřejmě kromě pohodlí ušetří i čas. Faktem je, že pokud je let s přestupem, může být i o dost levnější než přímý let. Každá letecká společnost má své domácí letiště (některé i více), ze krerého léta do svých destinací. Pokud má společnost své sídlo například v Londýně a pořádá lety například do New Yorku, a nabízí spojení i pro Čechy, funguje to tak, že vás jedním letem dopraví z Prahy do Londýna a poté svým dalším letem do New Yorku. Z toho plyne, že pokud letecká společnost nabízející daný let nemá buď sídlo v Praze, nebo neletíte na letiště v cizině, kde letecká společnost sídlí, poletíte s přestupem. Na konkrétním případu to znamená, že například do Londýna se dopravíte s českým dopravcem ČSA či s nízkonákladovým Wizz Air (obě mají sídelní letiště v Praze) nebo s britskými společnostmi British Airways či Easy Jet (obě jsou společnosti, které sídlí v cílové destinaci). Dále se do Londýna za v podstatě podobné ceny dopravíte dalšími mnoha způsoby, ale budete přestupovat (s Lufthansou v Mnichově, s KLM v Amsterdamu, s Air France v Paříži a podobně).

Do jiných destinací než Londýn samozřejmě neexistuje tolik možností přímých letenek, nicméně obecně platí, že rezervační systém vám nabídne řadu zajímavých letenek, ale u každého spoje si ověřte (dovíte se v cca třetím kroku rezervace), zda a kde přestupujete. Na dálkové destinace je přestup (někdy i více) zcela obvyklá věc, a může vám dokonce paradoxně ušetřit dost peněž na ceně letenky (například do New Yorku), ale právě například do toho Londýna či jiných blízkých destinací (Evropa) poletíte dost možná raději napřímo.

Další užitečnou věcí, na kterou je dobré brát ohled, pokud letíte s přestupem je čekací doba na přestupu (tu se dovíte také v cca třetím kroku online rezervace). Pokud máte čekat více hodin a jsou jiné alternativy, tak je berte.

Tvorba ceny letenky - jak letět levněji

Obecný princip tvorby ceny při prodeji letenek ze strany leteckých firem je poměrně jednoduchý. Na každý let je vydáno několik (počty se různí) tarifů vázaných na určitý počet míst v letadle. Určitý počet míst je nabízen za nejlevnější cenu, další počet míst za dražší a tak dále až k nejdražšímu tarifu (bokem ještě letecké společnosti nabízejí let v business třídě). Online rezervační systém prodeje letenek nabízí pro dané spojení vždy ten nejlevnější dostupný tarif napřed, poté další tarify. Proto můžete po zadání vašich preferencí najít v nabídce letu různé ceny od jedné letecké společnosti.

Z tohoto principu vyplývá jednoznačně to, že čím dříve si letenku vyberete a zakoupíte, tím levnější cenu dostanete. Také z toho vyplývá, že levnější letenky pořídíte na méně populární dny, tzn. například víkendové levné letenky budou rychleji vyprodané.

Pravidla přepravy zavazadel

Trend je takový, že čím dál více leteckých firem se snaží oddělit cenu zavazadla od ceny letenky. Momentálně je to plně uplatňováno pouze při prodeji letenek nízkonákladových leteckých společností. Tam si můžete v ceně letenky vzít do letadla pouze příruční zavazadlo (které zpravidla musí splňovat patričné rozměry) a za další zavazadla umístěná do nákladové části letadla platíte. Může tak dojít k situaci, že vás zavazadlo vyjde dráž než letenka.

Klasické linkové letecké firmy při prodeji letenek zatím zpravidla nabízejí zdarma i zavazadlo do nákladové části letadla, pouze se na něj vztahují některé hmotnostní normy. Obvykle by váha zavazadla neměla přesáhnout cca 20 kg.

Obsluha na palubě letadla

Zde je situace podobná jako u zavazadel. Při prodeji letenek klasických leteckých firem máte na palubě zdarma nějaké jídlo a pití a platíte si navíc pouze za extra zboží z palubního katalogu. U nízkonákladovek nemáte zdarma nic a za nápoje a jídlo si platíte, přičemž ceny nejsou úplně lidové.

Doplňkové služby jako například filmová či audio zábava, jsou opět nabízeny zpravidla pouze při prodeji letenek klasických leteckých společností. Takový je zkrátka princip nízkonákladového létání - co nejlevnější samotná letenka, nicméně ostatní služby se platí.



Prodej letenek


Letecké společnosti


Další služby


Doporučujeme


NetLetenky.com
    (Online rezervační systém letenek z nejširší nabídky - rezervujte z pohodlí domova!)

Partneři